SPICE (ISO 15504) BELGESİ

SPICE NEDİR?

SPICE (Software Process Improvement and Capability Determination), yazılım süreçlerinin iyileştirilmesi ve geliştirmesi ile ilgili uluslararası bir standarttır. Uluslararası sistemde kullanılan standart kodu ISO 15504’tür.

SPICE SERTİFİKASYONU KİMLER İÇİN GEREKLİ?

SPICE sisteminin kurulması ve sertifikasyonu, yazılım veya sistem geliştiren veya bu alanda destek veren tüm firmalar için uygulanabilir ve fayda sağlayabilir.

SPICE SİZE NE KAZANDIRIR?

Yazılım geliştirme süreçlerinizi iyileştirerek daha kaliteli ürünler çıkarmanızı sağlar.
Projelerinizde hata ve risklerinizi düşürür, karlılığınızı artırır. Kaynak yönetiminizi sistematik hale getirerek israfı önler. Performans ölçümleri ile kendi durumunuzu nicel olarak ölçmenizi sağlar.

Müşterileriniz ve diğer paydaşlarınız nezdinde firmanızın itibarını artırır. Ulusal ve uluslararası platformlarda rakiplerinize karşı avantaj sağlar.

BAŞARILI BİR SPICE UYGULAMASI İÇİN ANAHTAR NOKTALAR

*SPICE diğer birçok kalite standardı gibi yaptığınız işe, basit eklemeler yapmaz. Yazılım firmalarının temel işi olan yazılım geliştirme işinizi yeniden düzenler.

*SPICE yaptığınız işte sizi orta-uzun vadede başarıya götürecek bir devrim yapar. Ancak bunun için kısa vadede yoğun kaynak ayrılması ve bazı zorlukların göze alınması istenir.

*SPICE tüm firmanın ve yazılım geliştirme süreci işleyişini yeniden düzenleyen bir çalışma olduğundan sadece bir Kalite Uzmanı personelin kaynak ayırması ile başarılabilecek bir süreç değildir.

*SPICE tüm firmanın ve yazılım geliştirme süreci işleyişini yeniden düzenleyen bir çalışma olduğundan sadece bir Kalite Uzmanı personelin kaynak ayırması ile başarılabilecek bir süreç değildir.

*SPICE sertifikasyonuna hazırlık sürecinde mutlaka yazılım geliştirmeden sorumlu olan kişi ya da kişilerin çalışmada yer alması, üst yönetimden kişi ya da kişilerin ise en az toplantıları takip etmesi başarı için kritiktir.

 

Uzman Kadromuzla SPICE Danışmanlık ve Belgelendirme Süreçlerinde Yanınızdayız.

 

 

 

Sosyal Medya'da Beğen & Paylaş

Diğer Hizmetlerimiz